![‘Spiritul este arma cea mai importantă aici’: Alături de armata israeliană în Gaza](https://stiri-razboi.ro/wp-content/uploads/2023/11/spiritul-este-arma-cea-mai-importanta-aici-alaturi-de-armata-israeliana-in-gaza-2.jpg)
‘Spiritul este arma cea mai importantă aici’: Alături de armata israeliană în Gaza
Alături de armata israeliană în Gaza: Spiritul este arma cea mai importantă aici
Un vehicul blindat Eitan a intrat în baza Zikim, lângă granița cu Fâșia Gaza, la ora 11 dimineața. Vehiculul transportă o echipă medicală care, într-o zi obișnuită, intră și iese din Gaza pentru a evacua soldații răniți. Ușa se deschide, iar Yair Avisra, un rezervist din Ashdod, ne spune să urcăm la bord. „Bine ați venit în Eitan-ul nostru”, spune el cu mândrie prezentând vehiculul blindat avansat care înlocuiește APC-urile mai vechi și care a fost introdus treptat în serviciu în cadrul Brigăzii Nahal. „Este Tesla APC-urilor”, spune el și, pe măsură ce plecăm, pregătește o cafea pentru a demonstra cât de stabil este Tesla sa pe teren accidentat.